ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 

ارزیابی وضعیت فعلی شبکه ارتباطی بانک­ها در گفتگو با مهدی نمازی

 

بی تأثیری تحریم ها بر شرکت خدمات انفورماتیک

 

 

مهدی نمازی، مدیر تحقیقات و پشتیبانی فنی شبکه شرکت خدمات انفورماتیک در این گفتگو به ارزیابی وضعیت فعلی شبکه ارتباطی مورد استفاده بانک­های کشور می پردازد و معتقد است که طراحی و تولید پایانه ماهواره­ای و همچنین دستگاه پشتبیان آن، موجب شده است تا مشتریان شرکت خدمات انفورمانیک هیچگونه اثری از تحریم­ها در تجهیز شبکه شعب خود احساس نکنند و علاوه بر آن به دلیل بومی بودن این تکنولوژی نگران مسائلی مانند امنیت و پشتیبانی این تجهیزات نیز نباشند.

 

در ابتدا لطف کنید و ارزیابی خود را از وضعیت فعلی شبکه ارتباطی مورد استفاده بانک­های کشور بفرمایید.

 

   در حال حاظر فقط شرکتهای طرف قرارداد با شرکت خدمات انفورماتیک از شبکه ارتباطی طراحی شده این شرکت استفاده می­نمایند و دیگر بانک­ها پیاده سازی خاص خود را دارند و سیاست امنیتی/ توسعه ای یکسانی بین شبکه بانکهای کل کشور وجود ندارد. این موضوع موجب شده تا بانک­ها مجبور به عقد قرارداد با ذینفعان متعدد برای برقراری نیازهای ارتباطی خود باشند که نتیجه آن کیفیت خدمات بسیار متغیر بین شبکه بانک­های مختلف و همچنین هزینه سربار بالا برای تعامل با ارائه دهندگان متفاوت سرویس­های ارتباطی باشد.

تأسیس شرکت شاب و فواید آن برای شبکه بانکی چیست؟

   شرکت شاب با مأموریت طراحی و پیاده سازی یک شبکه مخابراتی واحد و مجزا از بسترهای مخابراتی موجود تأسیس شده است تا بتواند شبکه اختصاصی با امنیت، ضریب دسترسی و کیفیت سرویس­­­­دهی بالاتر از وضعیت موجود را به بانک­ها ارائه دهد. برپایی چنین شبکه­ای عملا افزیش رضایت­مندی بانک­ها و به تبع آن مشتریان آنها را در بر خواهد داشت و و سبب رونق بیشتر کسب و کار بانکداری مدرن در کشور خواهد بود. شاب موجب خواهد شد تا همه بانک­ها از سیاستهای امنیتی بالا و یکسانی پیروی نموده و رویکردی یکنواخت در مقابله با بحران های مختلف داشته باشند.

نقش شبکه­های ماهواره ای در زیرساخت شبکه­ای بانکی در حال و آینده را چگونه ارزیابی می کنید؟

   هرچند با گسترش شبکه­های زمینی در بانک­ها، شبکه ماهواره­ای نقش خود را از مسیر اصلی دیتا به مسیر پشتیبان تغییر داده، ولی میزان اهمیت آن کم نشده است. وجود شبکه ماهواره­ای همواره این امکان را فراهم می­نماید تا در هر شرایطی بتوان ارتباط امن شعب را برقرار نمود. بنابراین طراحی یک شبکه امن با در نظر گرفتن قابلیت دسترسی بالا و پیش­بینی­های لازم برای شرایط بحرانی، بدون شبکه ماهواره­ای امکان پذیر نمی­باشد.

   خوشبختانه شرکت خدمات انفورماتیک سال­ها است که تکنولوژی شبکه­های ماهواره­ای را نه فقط به عنوان اپراتور، بلکه به عنوان طراح و تولیدکننده پایانه­های ماهواره­ای کسب نموده و تاکنون هزاران دستگاه پایانه ماهواره­ای را تولید و روانه شعب بانکی نموده است. شرکت خدمات انفورماتیک اخیرا پایانه ماهواراه­ای جدیدی را نیز طراحی و تولید نموده است که علاوه بر ارائه ارتباط امن فضایی، دارای سرعت و پهنای باند بالایی می­باشد که کاملا پاسخگوی کاربردهای آینده بانکها است. پایانه ماهواره ای جدید شرکت خدمات انفورماتیک، علاوه بر کسب جایزه خوارزمی، مورد تایید آژانس فضایی اروپا قرار نیز گرفته و کشور عزیزمان را در لیست هفت کشور دارنده این تکنولوژی در جهان قرار داده است.

استراتژی حضور شاب در بازار چیست؟

   به نظر اینجانب نیازی به اجباری بودن استفاده از شاب برای بانکها وجود ندارد. شاب باید امنیت و کارایی بالایی را به همراه سرویسهای افزونه­ای مانند پایش، گزارش­دهی و مدیریت شبکه ارائه نموده و خدماتی مانند SOC و NOC را با خدمات شبکه مجتمع نماید. با چنین راهبردی، مطمئنا بانک­ها داوطلبانه مشتری شاب خواهند بود تا علاوه بر داشتن سرویس های مذکور، هزینه­های سربار خود را نیز کم نمایند.

اثر تحریم­ها بر زیرساخت شبکه در سال­های گذشته چگونه بوده است؟

   طراحی و تولید پایانه ماهواره­ای و همچنین دستگاه پشتبیان آن، موجب شده است تا مشتریان شرکت خدمات انفورمانیک هیچگونه اثری از تحریم­ها در تجهیز شبکه شعب خود احساس نکنند و علاوه بر آن به دلیل بومی بودن این تکنولوژی نگران مسائلی مانند امنیت و پشتیبانی این تجهیزات نیز نباشند.